EPA YAPIDA DEPREM GÜVENLİĞİ

Epa panel çok katlı yapılar veya villalarda betonarme binalara göre m2 başına % 80 daha hafiftir EPA PANEL duvar m2 de 20 kilo ağırlık bindir. Epa panel ahşapla kullanılması, halinde daha esnek daha, sağlam ve hafif olması ve panellerin birleşme detaylarındaki kelepçe ve akıllı vida özellikleri nedeniyle mevcut sistemler arasında depreme en çok dayanıklı olan sistem epa yapı sistemidir.

Depremde binalara nüfuz eden kuvvetler binanın ağırlığıyla doğru orantılı olarak etki eder. Binayı yıkan binanın kendi ağırlığıdır bu durumda m2 de % 80 daha ağır olduğu düşündüğümüzde Tek başına bu unsur bile ahşap iskeletli epa panelli binaları depremde göz önüne alındığında avantajlı kılmaktadır. Ayrıca, bir sistem bütünü olarak bakıldığında tüm yapısal tasarımı, bağlantı detaylarının güvenilirliği ve hepsinden önemlisi yüksek standartların gerektirdiği Ahşap karkas Yapı Teknolojisi ile üretilen binalarda deprem güvenliği azami düzeyde sağlanmaktadır. Ahşap karkas yapılar, Richter ölçeğine göre 8,5 ve üzeri olağanüstü büyüklükteki depremlere mukavimdir.


EPA panelle yapılan çok katlı binalar çelik veya beton karkas yapılar içinde çok ideal duvar yapısına sahiptir binalara yük bindirmemesi ve esnek yapı olması sebebiyle gelişmiş ülkelerde okul hastane havalimanı otel film stüdyoları rezidans yapılarda sıkça uygulanmaktadır. Epa panel herhangi bir afette yangın durumunda kullanıcıya avantaj sağlar epa paneller yanmaz.